Home / Pamet u glavu i dupe uza zid / Zar ja da mu perem peglam pušim

Zar ja da mu perem peglam pušim

Koja je razlika između moje babe koja je ono, pretpostavljam, radila u mraku da se pokaže pred mužem k’o poštena žena koja ONO ne bi pogledala ni za živu glavu i mene koja hoće upaljeno svetlo da bi pratila radnju.

Ili, kako sam ja tek pre par godina saznala da sam obespravljeno biće u svetu muškaraca. Dotle pojma nisam imala, mislila sam da sam samo biće ženskog spola što ima kudikamo više prednosti nego mana. To mislim i danas samo što to nije moderno, trebalo bi da mislim kako mi nešto fali pa da se uključim u globalnu borbu da sedim u parlamentu, da se ne slikam gola nego malo za promenu da se slika moj muškarac. Povremeno mi se, pod pritiskom medija da treba da se borim za mesto u društvu čini da nema od mene ništa dok ne naučim da piškim stojeći.

Ili post o tome da sam ja jedan žešći baksuz, alergična na prividne stvari.

Elem, moja baba, uslovno rečeno moja (ja sam kao dete strašno patila što nemam babu s kravom), je morala u tkanu torbicu, usred podneva, da stavi malo šljivke, proju, sir i slaninu i da krene put njive da umornom čoveku povrati snagu. Tako mrtva, jer njive su obično bile bogu iza kičme, morala je da čeka dok on izdivani i da moli boga da mu se od tog prirodnog afrodizijaka slučajno ne digne jer je kod kuće čeka trista poslova.

’’Ja’’ mogu mužu da kažem da me mrzelo da kuvam, em vrućina, em nije fensi to kuvanje i da mu treći dan, kad on već ispizdi kažem – Ma jedi, bre, govna! Idi kod majke pa nek’ ti kuva! Uveče ću da očekujem da mu se digne jerbo ja imam prava na seks.

’’Moja baba’’ je bila trudna. Veze nije imala da tako trudna ima neka ekstra prava, da može da izmišlja, da izvoljeva i prenemaže se kao da će da rodi prestolonaslednika. Kad se porodi odmah je gurala detetu sisu u usta jer je niko nije učio da će sise da joj se oklembese, a da to neće biti lepa slika za njenog muža i tri sela okolo.

’’Ja’’ nisam bila trudna nego sam bila u drugom stanju. To je značilo da mogu da mi se jedu muda od sibirskog jarca i da je to moralo da se nađe inače ću tri dana da plačem i pitam se što li mi je onaj ko mi je napravio dete uopšte to i uradio kad neće da mi ispuni tako malu, malecnu želju. Mogle su da mi se naduvaju noge a strije nisam smela da dobijem ni u ludilu.

’’Moja baba’’ se porađala sat, dva, uz prisustvo svekrve i seoske babice i odmah bi joj bebu stavljali na grudi. ’’Ja’’ sam se porađala satima dok je čitav autobus navijača čučao u bolničkom hodniku i na smenu uletao da doturi doktoru flašu viskija, pošto danas bez viskija ne možeš ni pod razno da se porodiš. Bebu odnesu i nema šansi da je vidiš sve dok ne utvrde da nisi pomerila pameću. Onda su malo popustili pa uveli onaj baby friendly program koji nije oduševio baš svaku porodilju. Em se porodila, em ne može da spava.

‘’Mojoj babi’’ bi odmah po porođaju, čim ‘da’ne dušom svečano vraćali u ruke il’ varjaču il’ motiku. ‘’Mene“ je muž morao da čeka sa zlatnim prstenom il’ medaljonom na kome smo ugravirani nas dvoje sa svadbe, k’o na nadgrobom spomeniku. Ne dočeka li me sa zlatom zaklinjem se da mu, vala, nijedno više neću roditi. To se posle prepričava među drugaricma i ona koja nije okićena zlatom može da bude uverena da je muž ne voli.

‘’Moja baba’’ je između varjače i motike pričala sa svojom decom, ispod glasa, učeći ih životu. ‘’Ja’’ za to ne bi trebalo da imam vremena, šta kog đavola da pričam kad postoje pedagozi, psiholozi, čitavi timovi koji jedva čekaju da se bave novim teorijama vaspitanja. Mogu da urlam kad mi se popnu na glavu da sam ih rodila i da je od mene dosta!

‘’Moja baba’’ je imala menstruaciju ali niko nije imao pojma ni kad ni koliko to traje, a ponajmanje da je zbog toga bole živci i ceo život. Nije imala ni klimaks. ‘’Ja’’ moram da imam predmenstrualne, menstrualne i postmenstrualne tegobe, ako nemam nisam današnje žensko nego neko praistorijsko. Sa klimaksom mi prete od kako sam se porodila tako da ono malo života što sam imala između puberteta i klimaksa – imala sam, sledi mi novo ludilo.

‘’Moja baba’’ je život učila gledajući, slušajući, klasifikujući, imala je mozak isto kao ‘’ja’’ danas, koja moram da živim život po pravilima ludih statističara, naučnika i po prepisanim člancima iz bogtepita kojih novina, a koji mi se ovde podmeću pod – lepota, zdravlje, priroda, pravo.

I mogu ovako da teram do besvesti. Da dokažem kako je emancipacija žena izvrnuta naglavačke i da to više veze nema sa onom emancipacijom koja je počela tako da žene treba da se izjednače sa bićima, da izađu iz okvira niže ljudsle vrste, da steknu pravo da rade, žive i kažu.

Danas se emancipacija pretvorila u to da žene ipak moraju da pokažu muškarcima da umeju da lupe rukom o sto, da ih nikada neće voleti kao što su njihove majke volele njihove očeve, današnje žene preziru svoje majke zbog tolike ljubavi.

Ljubav i ne postoji, bar to se može pročitati na svakom ćošku, postoji samo seks i milion članaka – Kako ga naterati da vas voli. Ko misli da može bilo koga da natera na neku ljubav, grdno se zajebao, a još više se zajebao ako veruje da ljubav ne postoji. A životno se zajebao ako svog životnog saputnika, kako god da je do njega došao, pretvara u protivnika sa kojim će da se nadjebava šta su čija prava, čija su deca, čije su obaveze. U normalnim, zajedničikim životima se uopšte ne tupi o tome.

Postoje životi u kojima dvoje žive zajedno, jedno uz drugo. To je poenta. I postoje oni životi u kojima dvoje žive u istom prostoru, prave planove kako da doskoče onom drugom dok srču toplu supu za hladnim stolom i tako im od sve toplote koju mogu da imaju ostane tanjir supe.

Ko misli da nema ničeg u toploti promašio je život.

Dakle, emancipacija se svela na to da je žešće sranje pokazati svoja osećanja a da je neviđeno sranje, neviđeno u Evropi, jelte, i ostatku sveta, da jedna žena zna bilo šta drugo nego da se posadi isped monitora. To da kuvaš, pleteš, sadiš cveće, koje to sranje, jebote! Što bi, kad sve može da se kupi. Čak i bakin kolač.

Razlika izmedju feministkinja koje uglavnom posmatraju kao muškarače i emancipovanih žena je u tome što se feministkinje bore za ista prava a emancipovane žene da imaju veća prava. Uglavnom u istom prostoru, za istim stolom, sa istim prezimenom.

Feministkinja bi da donese platu kući a emancipovana žena bi da ne radi, da digne sve četiri u vis, plati i kupi sve što može, pojebe muža i optuži ga da je šonja za koga bi najbolje bilo, ako već ima nameru da jede i bude čist, da se vrati kod svoje mamice koja ga je tako vaspitala.

Najlepši deo jednog života, bilo muškog, bilo ženskog, odvija se u kući, dok gledaš onoga/onu koji te oplemenjuje i budi u tebi sve najlepše a ne peca ono najgore. Sve ostalo su samo nus pojave ovog modernog, potrošačkog, društva. Koje vas troši i tera na borbu.

Ko razumeo, razumeo.

Ovaj post pisala Mahlat, s dve ruke.

Žena koja puši kao Turčin, pije kao Rus, psuje kao kočijaš, uzima, daje, plače, smeje se, ne robuje navikama, ne veruje u budalaštine i koja zna da je razlika između njene babe i nje samo u kompjuteru. Tehnologiji.

Neke stvari se nisu promenile još od Adama i Eve. I ne treba d se menjaju. Zato što nas ‘’ubijaju’’.

Napomena: Obe moje babe, koje su igrom slučaja rođene iste godine – 1912., radile su u državnim firmama, da ne bude zabune, i umrle su kad sam imala 12 i 21 godinu, prerano da bih zapamtila neke njihove priče. ‘’Ja’’, ‘’moja baba’’ i motika shvatiti figurativno.

Inače, svim devojčicama koje misle da u 21. veku samo treba širiti noge a ne „mrdati dupetom“, koje neće da kuvaju, želim sreću, naravno. Samo za svaki slučaj neka povedu mamu.

 

 

Pročitajte i

No smoking

Veliki problem u sprskim vezama i brakovima predstavlja neprihvatanje da je jedno od njih imalo …

57 komentara

  1. Mahlat,

    Kad odeš na razgovor za posao, pa počnu da te isputuju s kim živiš i zašto, pa im u očima vidiš podsmeh ako kažeš da si sa mužem (a samim tim i potencijalna buduća majka) pa te odjebu, jer ima kao takva nisi potrebna, kad dobiješ porodično stablo na kom su sva ženska imena napisana MALIM slovima, a muška u caps-u, pa ti roditelji na to kažu da ćeš jednoga dana na nečijem porodičnom stablu i ti biti upisana velikim slovima, kad ti se ćale napije pa ti u poverenju kaže da je baš želeo da ima dva sina, kad čuješ prijateljice i rođake da strahuju ako su u drugom stanju da ne bude žensko (sve se desilo meni ili ženama u mojoj blizini), vrati se, pa napiši ovakav tekst.

    Uz dužno poštovanje, možda ti lično nisi bila diskriminisana, ali, osvrni se oko sebe. Trudnice redovno otpuštaju sa posla, žene su svakodnevno žrtve nasilja, u većini manjih sela žena se smatra izdajicom ako se prihvati nasleđa, a ne ostavi ga bratu… Ovakvim tekstovima se čini veće zlo nego neposrednom diskriminacijom, jer se postojanje diskriminacije poriče i to od strane žena.

  2. Dokona, vidi ovako, mene nikada nisu diskriminisali muškarci, hiljadu puta sam to napisala, već isključivo i samo žene.

    Prvo, nemo j da se ograđuješ sa ovim „uz dužno poštovanje“, nema potrebe.

    Drugo, žene jesu diskriminisane, ali izvini, žene na razgovore za posao odlaze sa dekolteom – dodirni mi kolena, to pali više nego diploma, žene se stalno vade na svoju ženskost i pokušavaju mnogo stvari da odrade sisama pre nego glavom. Uglavnom. Ima i onih drugih.

    Ovaj post ne treba da smesti žene u 19. vek, već da ukaže na to da emancipacija nije ako nećeš da kuvaš, pereš, peglaš, to jednostavno NIJE emancipacija. Ko hoće ravnopravnost mora ravnopravno i da se ponaša.

    Ne vidim zbog čega „savremena“ žena smatra da će je kuvanje ponižavati.

    Žene u ovoj zemlji, i u čitavom svetu imaju problem diskriminacije ali se on ne rešava bacanjem varjače.

    Toliko tekstova sam napisala o tome.

    I nemoj molim te to da sam učinila ovim tekstom veće zlo. Ja se neprekidno i stalno borim za prava žena i njihovu vudljivost. I protiv ženske gluposti.

    Neće da kuva? Jebote! Pa ne kuva se samo za muža nego i za decu!

    Inače, moj otac govori da se u životu najviše obradovao kad je dobio mene. Imam i brata koji kuva, muža koji to isto radi. I pere sudove. Ali ja ne dižem frku oko toga. to su normalne stvari. I ne ponašam se kao princeza na zrnu graška, plavokrva, ništa.

    Razmisli o tome.

    Mislim, pročitaj još jednom.

  3. ,,Ovaj post ne treba da smesti žene u 19. vek, već da ukaže na to da emancipacija nije ako nećeš da kuvaš, pereš, peglaš, to jednostavno NIJE emancipacija. Ko hoće ravnopravnost mora ravnopravno i da se ponaša.“

    O.k. slažem se oko definicije emancipacije, ali, čemu onda poređenje s babom?

    Suština je u tome da si dotakla veoma važna RAZLIČITA pitanja ovim tekstom.

    Nisu sve žene razmažene, baš kao što nisu ni sve diskriminisane, ne idu sve žene na razgovor za posao u dopičnjacima. Bespotrebno generalizuješ ženski rod, a sve to s pričom – moja baba je tako, ništa joj nije falilo. Pomešala si babe i žabe i to hoću da ti kažem,a ne da žena treba da baci varljaču.

    Prosečan čitalac može iz tvog teksta da izvuče poentu: kako su se naše babe mučile, a mi razmažene samo kukamo da nam nešto fali, a našim babama ništa nije falilo.
    Falilo im je i te kako, samo nisu smele da pričaju o tome što im fali i u tome je osnovna razlika između nas i njih.

    A ono ,,uz dužno poštovanje“ sam napisala da bih otvorila pristojnu raspravu, da ne misliš da hoću da se svađam.

  4. Feminizam ja kontam da je trebao da uspostavi ravnopravnost u pravu na izbor. Na foru da je “moja baba“ mogla da nosi pantalone, skače bandžijem i studira astrofiziku ako je ‘tela. Ali isto tako ako ja odlučim da budem “domaćica“ (što danas mnogi to shvataju u pežorativnom značenju, a ja nikako) to je isključivo MOJ izbor. Nije da ne znam za drugo, nego želim da budem kući, odgajam decu i radim sve kućne poslove. A isto tako ako hoću da budem domaćica i studiram tu astrofiziku, isto je MOJ izbor. Tako ja bar mislim da je feminizam trebao da bude, a ovaj današnji feminazam i emancipacija žena je ženama donela samo nove obaveze, ali nikakva olakšanja. Ženska uloga se promenila, dok muška uglavnom nije. Ili to, ili je doveden do apsurda, o čemu ti pišeš, ako te je dobro razumem

  5. Nije me mrzelo, pročitala sam, neke tekstove znam i od ranije.

    Slažem se sa većinom napisanog, jer u protivnom ne bih ni čitala tvoj blog, ali kritika je bila upućena konkretno ovom tekstu i temi, što sam i obrazložila u prethodnom komentaru.

  6. Prvo, ja nikad ne mislim da je rasprava svađa.

    U vezi objašnjenja – ovo sam kopirala ovako jer sam sinoć pročitala tvit, parafraziram – „da se udam i da kuvam svaki dan, ma idi bre u kurac“ a pisan je zbog gotovo iste stvari.

    Ne generalizujem, ali daj, molim te, ko je kriv – društvo koje te tera da odeš na razgovor u dopičnjaku jer si videla da takve bolje prolaze ili „ti“ koja si na to pristala.

    Već sam hiljadu puta rekla d ane mogu u svakom tekstu da se ograđujem i naglašavam da se ne odnosi na sve već isključivo na ono što pišem.

    I znaš koja je suštinska razlika izmešu „moje babe“ i mene – u kretenima koji nas okružuju, i muškim i ženskim.

    Priznaćeš, da su ove žene koje sam pomenula puno vidljivije od onih koje su recimo „pristojne“,nemam bolji izraz mada ne mislim baš na to.

    I na kraju- poređenje sa babom je da bih pokazala da suštinski život nije mnogo odmakao, a nije ni ženska pamet. Ova poenta za koj kažeš da može da se izvuče – može, to negde i jeste poenta – hoćeš ravnopravnost ali tako što ništa nećeš, to treba da preuzme neko drugi.

    Deo u kome sam pisala da je zajednički život lep i možda trebala da naglasim da se u zajedničkom životu, kad se dvoje vole i poštuju, salbo raspreda o tome ko je više potegao i više radio, si prosto zanemarila. Prosto se živi udruženo i podrđavajući i gurajući napred jedno drugog.

    Zanemarila si i ovo

    A životno se zajebao ako svog životnog saputnika, kako god da je do njega došao, pretvara u protivnika sa kojim će da se nadjebava šta su čija prava, čija su deca, čije su obaveze. U normalnim, zajedničikim, životima s uopšte ne tupi o tome.

    Znaš, mene su vaspitavali da nisam niže biće, odnosno, nikada mi nisu rekli ni da sam niže ni da sam više, tako su se ponašali. Možda je to moj problem. I ja se tako ponašam. Privlačim takve ljude.

    Pa se opet borim i pisanjem i pričanjem i gde god mi se pruži prilika – žene i vi ste ljudi.

    Možda bi trebalo da me boli dupe.
    Ali, jebi ga, ponovo bih napisala ovo isto kao odgovor na svako lajanje uz vetar, što se, naravno ne odnosi na tebe već na ono što pomenuh na početku ovog komentara.

    Po svim otvoernim pitanjima možemo pitanje po pitanje.

    I da, žene onda nisu smele da kažu šta im smeta. Ove danas smeju, blago nama i onda kažu – jebem ti varjaču!

    E, pa srećna im emancipacija.

  7. Ivana, ti me uvek dobro razumeš, valjda što si imala priliku da pričaš sa mnom pa da ne shvatiš ovo kao generelizaciju.

    Da, imaš pravo danas da se baviš astrofizikom, paraglajdingom, ronjenjem, čime god želiš, sem da odlučiš d ane radiš, to jest da budeš domaćica. Onda si zatucana!

  8. Dokona, ja volim što ovako reaguješ, sigurno imaš razlog, da li je tvoj lično ili „viđen, svejedno je, žao m ije samo što si me generalizovala, jer nije tako.

    Ivana je upravo rekla suštinu – imaš pravo na izbor – kakav god.

    Negde mi zaista pristajemo da nas društvo i njihova nakaradna pravila „gutaju“. A mislimo da biramo…

  9. Mogu da razumem šta te je isprovociralo da ovo napišeš.

    Stvarno te nisam generalizovala, jednostavno, zasmetalo mi je to što si rekla da našim babama ništa nije falilo, a ja verujem da smo u velikom broju i dalje diskriminisane, s varjačom ili bez nje, idemo li na njivu ili na posao. Ja razumem šta si htela da kažeš, ali neki prosečan čitalac koji je zalutao na tvoj blog, a sama znaš da i te kako zalutaju i sa kakvim sve upitima, može vrlo lako da skonta nešto sasvim drugo.
    I sada sedim i razmišljam – šta ako slučajno zatrudnim, da li treba da se izvinim zbog toga trenutnom poslodavcu, jer ne znam kako će prihvatiti moj odlazak na porodiljsko. To je ta njiva koje se nismo nikada otarasile, samo je malo promenila oblik.

    Ostatak teksta o zajedničkom životu je na mestu.

    I ne, ne treba da te boli dupe, trebe što više i češće da se podstiču ovakvi dijalozi, jer ako danas nisi ti ta koja je u problemu zbog onoga što nosi u gaćama, biće neko drugi i treba pokazati solidarnost.
    Moji razlozi su uglavnom netrpeljivost prema nepravdi i po neki sporadičan ličan doživljaj, pre svega dok sam tražila posao, ali kad god mogu, reagujem na svaki nagoveštaj diskriminacije bilo koje grupe koju smatram ugroženom.

    Na kraju bih dodala još i to da ni ja ne mislim da je varjača ta na koju se treba okomiti, ali kad se živi u sredini u kojoj muškarci beže od varjače kao da prenosi sidu, mogu i to da razumem. Moj muž kuva bolje od mene, pa me boli dupe,meni smetaju neke druge stvari, ali razumem i one kojima smeta varjača. ne u kontekstu pomenutog tvita, naravno.

  10. E, ko zaluta neka misli šta je pisac hteo da kaže, šta ću mu ja 🙂

    I ja tako čitam i kontam po tri dana, ništa mi ne fali.

  11. S

    Men’ danas reče šef da sam emancipovana jer imam dva prezimena. 😉

    A što reče ti onomad, ja bre sve umem, nešto boje nešto gore, ali umem.
    Kuvam, perem, čistim, učim, razgovaram, uživam … zajedno sa svojom porodicom.
    Diskriminisana sam na poslu, sistemski, al’ mi zato život podario jezik koga češem redovno.

  12. Trenutno sam silom prilika neko ko je i mama i tata svojoj deci. Znači i klasična domaćica i električar kad treba…kuvam, perem, čistim, vaspitavam, krečim, popravljam po kući, održavam auto i pri tom vodim zajednički posao koji mi je ostao. Nije moj izbor bio da budem i žensko i muško, i mama i tata, već kao što rekoh, silom prilika. Tvoj tekst kao i sve ranije sam shvatila kako umem, a mislim da umem.

    “da se udam i da kuvam svaki dan, ma idi bre u kurac”… Gde je tu ljubav, poštovanje prema nekome i prema sebi pre svega? Kako bi ta ista što je to napisala sutra mogla da bude i mama i tata, ako zatreba, a da nije sposobna bar da bude žena? Meni očigledno nije dobro ovih dana, tako da i nisam baš merodavna da sve ovo komentarišem, ali eto…

  13. s

    Evo i sa muske strane gledista.

    Mahlat tekst ti je odlican i svaka rec opisuje realno stanje stvari u musko-zenskim odnosima.

    Ne zelim da rasplamsavam pricu, uvek sam za jednakost i podelu na ravne casti, cisto da se zna.

  14. suskava, i ja imam dva, znači i ja sam 🙂

    što se posla tiče, mene pokušavaju da diskriminišu nedavanjem posla, treba da umrem, jerbo od mene bolje radi i više zna neka sa šesticom i trepavicama do kolena, da ne širim temu. Ali snašem se :mrgreen:

    Čarobna, ti da se ubiješ, sram te bilo 😛

    Stosle, ovo i služi da se priča rasplamsa, to je zdravo za sve nas, da vidimo gde smo, da li smo u pravu i može li nešto bolje, hvala u svakom slučaju.

  15. Smatram da onog trenutka kada se postavi pitanje šta je čiji posao i šta su čije obaveze, to je znak da ta zajednica ne vredi pišljiva boba. Ako se neko bori za emancipaciju, znači da nije emancipovan. Ako neko insistira na jednakosti, znači da jednak nije niti će ikada biti.
    Da kuvam baš i ne znam, al znam da zaradim za skuvano, i to je nešto.

  16. Zanimljiv tekst. Mislim da bi svako, bio muško ili žensko, za svoje (ne)vaspitanje morao da krivi prvo sebe, a onda roditelje. Sebe jer se ne trudi više, a roditelje što ga nisu naučili bolje. Jer zaista, na koncu reč je samo o nevaspitanju i sebičluku, koji mnoge sprečavaju da budu ljudi.

    Usput, sećam se razgovora sa drugom koji se venčavao – neki njegovi „drugovi“ su ga napadali što mu ne smeta to što će mu buduća žena zadržati svoje prezime pored njegovog… Smešno. Koliko malu stvar neko mora da ima da bi bio nesiguran oko glupavog prezimena? Nije to nešto što smo svojim trudom zaradili… Još gore, takvi idu okolo i šire svoje gluposti.

  17. Anja, i to je nešto, prosto je stvar baš u tome, da se kod zdravih (u glavu) ljudi neka pitanja nikad ne postavljaju. Žao mi je svih onih žena koje misle (jer su ih tako učili) da nešto moraju i da nigde nema bolje ali sam svesna kako je nemoguće „prevaspitati“ ih. No to je za neku drugu temu.

    Walker, da, ta srpska histerija oko prezimena, nastavljanja loze i rađanja muškog naslednika je suluda. U pozadini svega je puka neobrazovanost, samo to.

  18. N

    Žene se služe sredstvima koja su im dostupna. U podređenom su položaju, uvek će se koristiti sredstvima koja su im dostupna. To je tužno.

    Nisu vama žene krive zbog nedobijanja posla, krivi su oni koji zapošljavaju sisate i guzate. A sisate i guzate? Eh, uvek će biti slabijih žena koje će koristiti jedino oružje koje im je preostalo u muškom svetu.

    Još jednom – muški svet je kriv. I ako muškarci zapošljavaju trepćuće žene, kako vas onda nijedan muškarac nije diskriminisao? Pa tada vas samo oni i diskriminišu…

    Malo objektivnosti nije na odmet…

  19. Muškarci ne diskriminišu svojim izborom, vole veće sise, pa šta! Njihovo pravo.

    Muškarci diskriminišu kad kažu da su žene glupe, nesposobne, itd. Kad se prema ženama ponašaju na načine kojim im pokazuju da su niža bića, a ne kad im zevaju u sise.

    Dakle, nije na odmet razmisliti šta je diskriminacija.

    I na zapošljavaju samo muškarci, to je predrasuda.

    Ako zapošljava žena, a ako se vodi za sisama, nikada neže zaposliti onu koja ima veće od nje.

  20. N

    Naravno. Njihovo je pravo da vole sise. Problem je što su (kada su) na pozicijama moći (a uglavnom jesu) i sa pozicije moći biraju sise.

    Slažem se da muškarci ne diskriminišu žene kad im zevaju u sise. Ali ih diskriminišu kada među njima biraju onu sa većim, samo zato što ima veće.

    Ne zapošljavaju samo muškarci, ali je tako neargumentovano reći da žena neće, ako se vodi sisama, zaposliti onu koja ima veće od nje? Otkud vi to znate? Možda je lezbejka? Možda voli velike sise? To sad liči na diskriminaciju žena poslodavki.

    Isto kao što ne znate ni da li je ta sa šesticom i trepavicama do kolena stručnija od vas. I to je diskriminacija na osnovu izgleda. Možda vi ne biste zaposlili neku sa sisama većim od vaših, pa pričate iz tog stava?

    Ne znam… volim da čitam vaš blog i zaista razumem šta ste želeli da kažete. Mislim da ste to rekli na pogrešan način i veoma subjektivno.

  21. N

    „Drugo, žene jesu diskriminisane, ali izvini, žene na razgovore za posao odlaze sa dekolteom – dodirni mi kolena, to pali više nego diploma, žene se stalno vade na svoju ženskost i pokušavaju mnogo stvari da odrade sisama pre nego glavom. Uglavnom. Ima i onih drugih.“

    Ni ovo „uglavnom“ vam nije potrebno. Vi to ne znate, a ružno, optužujuće i neargumentovano zvuči.

  22. NIsam subjektivna,

    NIšta nije ružno,

    Znam.

    Optužujem, naravno.

    Ne razumete iako kažete da razumete jer vas je ovo iz nekog razloga pogodilo.

  23. Sto bi onaj zutac otpevao, ovo je Balkan.

  24. N

    Da, čim vas kritikujem mora da ništa nisam razumela.

  25. Nije tačno. Kritikujte me koliko god hoćete ali kažete

    Vi to ne znate, a ružno, optužujuće i neargumentovano zvuči

    od ovoga mogu da prihvatim samo da Vama ružno zvuči, Vi ne znate da li ja znam a na moje „neargumente“ odgovorite argumentima, da ukapiram kritiku. Prethodni ne stoje, objasnila sam zašto.

    Šta očekujete, da me navodno kritikujeta i da ja tek tako kažem – da, u pravu ste. Ubedite me. Ja se ne držim čvrsto svojih stavova, menjam ih, ali tek kad se steknu uslovi.

    Dakle, izvolite.

  26. N

    Pa, zapravo, ne postoji istraživanje koje je statistički utvrdilo da većina žena (jer to „uglavnom“ to znači) stvari koje treba da odrađuju glavom „odrađuju sisama“. Vi to ne možete da znate. Možete da imate utisak.

    I mogli ste odmah da se ogradite da je to vaš utisak. Umesto toga vi ste odgovorili da baš znate.

    I vi i ja znamo da to ne znate, i da zvuči baš mizogino. Optuživati većinu žena da misle sisama umesto glavom… razočaravajuće.

    Pogotovo kada tvrdite da vas muškarci ne diskriminišu. A pri tom niste rekli kod koga ste tražili posao, ko je to birao žene sa većim sisama prilikom selekcije.

    Vi ste posle tek (ne u tekstu) pokušali da se odbranite izjavom da poslodavke neće da izaberu onu sa većim sisama od nje. Što onda znači da su poslodavci ti koji biraju sisate.

    U prvom slučaju opet ste imali mizoginu izjavu, a u drugom ste potvrdili da vas muškarci ipak diskriminišu. Samo što vi za to optužujete tuđe sise, a ne muškarce. U fazonu – „da su one imale manje sise, ja bih bila zaposlena. Nisu muškarci krivi“.

    Eto mog obrazloženja.

  27. Nikita, da skratimo, meni je ovo besmisleno, dajem vam zadovoljenje – u pravu ste.

    Usput, mizoginija je oblik ponašanja karakterističan za muškarce.

  28. N

    „Usput, mizoginija je oblik ponašanja karakterističan za muškarce.“

    Pojam nije polno određen. Karakterističan je za oba pola podjednako.

    No, ja ću i dalje rado čitati vaš blog. Kao što rekoh, razumem šta ste hteli, samo je način pogrešan.

    Lep pozdrav. 🙂

  29. Jeste polno određen. Al’ nevažno.

  30. C

    Svaka cast! fenomenalan tekst. Ja jesam za zenska prava ali prava prava a ne neka izmisljena i fiktivna, sve dok ja pristajem na srozani osmi mart i kitu cveca znaci da pristajem na diskriminaciju i pravim se luda i glupa za ono sta se zaista desava oko mene. Rasizam postoji samo zato sto obojeni stalno isticu da su obojeni i svi prvo sto primete jeste obojenost njihove koze. Tako je i sa polom stalno isticanje razlike u polu dovodi do diskriminacije. Ja sam covek zenskog pola imam svoje prednosti i svoje slabosti ali sve to znam da iskoristim da meni kao osobi bude dobro u zivotu i ono za ljubav je jako velika istina ne zelim da jedem za hladnim stolom i toplom supom dokazujuci ko je u pravu i cija je poslednja. Mudrost iz starih vremena je: „Dogovor kucu gradi!„ Tamo gde ga nema nema ni kuce! Zene opametite se ne borite se vi protiv muskaraca nego protiv samih sebe i usadjenih vam pogresnih stavova i predrasuda. Prestanite da mislite o sebi kao o zeni nego pocnite da mislite o sebi kao o ljudskom bicu i videcete gle cuda kako ce ljudi drugacije da vas gledaju i prihvataju, a oni koji nastave da vas deklarisu po boji koze, polu, veri i naciji, ti vam i nisu potrebni u zivotu,zar ne?!
    zivite zivot zbog sebe ne zbog drugih i prestanite da brinete sta ce ko tamo da kaze, zivot je jedan i treba ga proziveti ispunjenog srecom.

    da li ste se ikad zapitale sta vi zaista zelite od vaseg zivota?! a ne sta drugi neko zeli od vaseg zivota! 🙂

    stavite osmeh na lice i krenite podignute glave da hodate kroz zivot!

  31. f
    femme feministe

    Eh, kad bi svi Crnci i zene i homoseksualci i lezbejke i ostali razmisljali i ponasali se ko Mahlatina baba, svet bi se ocistio od svekolikih oblika diskriminacije zacas. Ah, ne… Bilo bi diskriminacije i te kako, ali bi se o njoj cutalo.

    P.S. mizoginija nije polno odredjena. Mizoginija je mrznja prema zenama (zato sto su zene), a zene moze mrzeti bilo ko, bez obzira na pol ili rod. Mrznja ne poznaje odrednice pola i roda.

  32. Naravno, mrzeti može bilo ko, ali još nisam čula da se mizoginija vezuje za žene u smislu – mizogičična žena, zaista. U krajnjem slučaju i nema veze, mržnja je mržnja u koji god termin da je upakuješ, no meni je mržnja kao osećanje potpuno nepoznata.

    Imam one prezir, ignorisanje, i slično ali ne mrzim.

  33. Odličan tekst. Napominjem svima da “ne traže crno ispod noktiju“ Mahlat, već da shvate poentu koja je i više nego dobra. Mislim, hajde da se svi setimo kada se pre govorilo o Ruskinjama, mislilo se o majkama najboljim u svetu, a sada kada neko kaže Ruskinja, znate na šta se misli…
    Svaka čast još jednom Mahlat! 🙂

  34. V

    Nejednakost postoji, a ko je za nju kriv, teško je reći. Muškarci je koriste, a žene je omogućavaju. Moje iskustvo je da žene u velikom broju slučajeva same biraju da ne budu samostalne, oslanjaju se na muževe i za ono što mogu same da urade ili da odluče, pa onda bude kuku lele jer „on o svemu odlučuje, mene i ne pita“. Isto tako, muškarci su međusobno solidarni, dok među ženama uvek postoji zavist, ljubomora, takmičenje, bilo da se radi o fizičkom izgledu, o tome čiji je muž uspešniji, ili čija deca postižu bolje rezultate u školi i idu na više aktivnosti. To se najbolje vidi u „vanrednim“ situacijama kad se (ne)solidarnost najjasnije pokaže. Pitajte bilo koju razvedenu ženu koliko prijateljica je ostalo sa njom u kontaktu posle razvoda. Ne znam da li se radi o bojazni da je razvod zarazan, ili o „pretećoj opasnosti“ da im se preotme muž, ali velika većina ispari munjevitom brzinom. Ostaju samo one koje su sigurne u sebe i svoje brakove, a i svesne da se i njima može desiti da ostanu same iz ovog ili onog razloga, i smatraju da si ti onaj isti čovek kao i pre razvoda, pa samim tim i imaš kvalitete zbog kojih to prijateljstvo vredi. Za ostale si ovakva i onakva što si se razvela, „pa šta ako se švalerao, svi se oni švaleraju“, one se osećaju pozvanim da se druže sa tvojim bivšim mužem „zbog dece“. Odustala sam od pokušaja da dokučim ovakvu logiku, nije vredno truda.

    Što se zapošljavanja na osnovu obima kukova i grudi tiče, to će prestati onog trenutka kad plata i ugled poslodavca počnu da zavise od učinka zaposlenih. Tada će poslodavci oba pola vrlo brzo shvatiti da zamašne mere ne znače mnogo. Do tada će sve žene biti na udaru diskriminacije, jer zapošljavanje po bilo kom drugom krijerijumu osim stručnosti i znanja jeste diskriminacija. One koje dođu na razgovor za posao obučene kao prostitutke čine medveđu uslugu i sebi, jer se unapred deklarišu kao seksualni objekti, a ne ljudska bića i stručnjaci. Čak i ako nešto znaju, to nikoga neće interesovati, a o nekom poštovanju i poslovnosti smešno je i pričati.

    A jesmo se razmazili, i u odnosu na svoje babe i dede živimo raskošnim, ležernim i raskalašnim.životom. Prosto imamo vremena za to i savremeni način života nam to omogućava. Kamo sreće da većina nas koristi bar deo tog vremena da sebe izgrađuje u psihičkoj, moralnoj, i duhovnoj sferi. Čini mi se da to radi zanemarljiva manjina, a većina nema vremena da se pozabavi sobom jer ne sme da propusti „Velikog brata“ ili „Farmu“, ili pokušava da ispuni svoj prazni život švaleranjem, flašom, ili nekom sličnom „životnom radošću“. Samo, mali detalj koji im izmiče je da, umesto da je popune, te „radosti“ tu prazninu produbljuju.

  35. Nejednakost postoji, a ko je za nju kriv, teško je reći. Muškarci je koriste, a žene je omogućavaju.

    Upravo tako!

    I to je ono što žene nikako neće priznati, da omogućavaju.

    Uvek je najlakše daneko drugi bude kriv.

    Hvala na komentaru koji je sažeo ono što sam napisala.

  36. F
    Femme feministe

    OK, drage moje, kažete da žene omogućavaju nejednakost. Kažete da žene međusobno nisu solidarne, ne na način na koji su muškarci itd itd. Dakle, po vama dvema i ostalima koji se slažu sa vama, u stvari su žene te koje su krive za svoju situaciju u svetu. Samo kada bi žene odlučile da budu jednake, postale bi. Da li zaista verujete da je tako jednostavno? Da li zaista verujete da od onih koji su podređeni zavisi njihov položaj?
    Ne živimo u neutralnom svetu, niti živimo u svetu koji je pravljen po meri svih njegovih stanovnika. Živimo u svetu koji je pravljen po meri muškaraca. I odakle sad ta muška solidarnost koju pominjete, a nedostatak ženske? Pa odatle što se oni međusobno nadmeću za ceo svet, dok se žene međusobno nadmeću za jako, jako ograničeni broj mesta u tom muškom svetu. Žene znaju da svet nije namenjen njima, znaju da im je namenjem mali, mali kutak tog sveta i zato su tako okrutne jedna prema drugoj, i zato vi Mahlat sa toliko mržnje pišete o ženama koje na intervjue za posao idu sa dekolteima. Jer one ugrožavaju vaše mesto u muškom svetu. Ono za šta optužujete druge žene, da nisu solidarne, da su zle jedne prema drugima, pa vi to radite u zabrinjavajuće velikom obimu.
    Da vas podsetim da ta vaša baba, fiktivna ili ne, bez obzira šta je radila i koliko je bila obrazovana, nije imala pravo glasa, odnosno nije imala prava na učestvovanje u političkom životu. Ona nije imala prava da učestvuje u krojenju politike države u kojoj je živela, to jest nije imala prilike da oblikuje svet u kome je živela. Za nju su to činili njen suprug i otac. Za to pravo, za pravo glasa se trebalo izboriti. To pravo nije došlo tek tako, i vi drage moje to zaboravljate. Prava koja imate danas, na obrazovanje, na glasanje, na kontrolu rađanja, na posedovanje imovine itd, za ta prava se trebalo izboriti. Ali najgore od svega je što vi mislite da ta prava imamo jer ih imamo i da su ona tu za nas i da je dovoljno što u zakonu piše da žene mogu… šta god. Međutim, svet u kome žene nisu mogle… šta god, je postojao hiljadama godina, i vaša vera da se svet suštinski promenilo za 100tinak, 50tak godina je u krajnjoj liniji naivna i detinjasta.
    Žene koje optužujete da održavaju nejednakost jer se oslanjaju na muževe i šta sve ne, jednostavno pokušavaju da žive u svetu koji nije namenjen njima. Pokušavaju da olakšaju svoj položaj onako kako su ih učili, tako što će biti žene. Ne može se od svakoga očekivati da bude svestan svog položaja u društvu i šta to znači.
    A vaš povik na žene koje odbijaju da kuvaju svojim muževima? Pa, na žalost, živimo u društvu u kome se, još uvek, i na taj način može dokazati emancipacija. Jer se od žene još uvek očekuje da kuva i pere i pegla i sve što ste naveli u naslovu. Od muškarca se ne očekuje ništa od toga i to što se vama Mahlat posrećilo pa ste se udali za nekoga ko voli da kuva je vaša lična sreća, ali ne možete da budete toliko naivni (naročito ako zaista jeste tih godina i tog životnog iskustva kog tvrdite da jeste) da verujete da svi žive kao što živite vi. Izvinite, ali to je detinjasto razmišljanje u kome ne postoji prostor za drugačije od onoga što vi vidite svojim očima. Postoji svet izvan vašeg vidokruga i u tom svetu je varjača namenjena samo i jedino ženama.

  37. Femme feministe, ko je ovde pominjao mušku solidarnost?

    Svet se vekovima pravi po meri muškaraca, tačno.

    Žene generacijama vaspitavaju da su im sve druge žene konkurencija, žene jedna drugu nazivaju kurvom ako je ona drug alepša, uspešnija, zadovoljnija…

    Nilo bi nepristojno da vam ove postavim sliku svog dekoltea pa da vidite da što s toga tiče nemam nijedan razlog da mrzim neku drugu ženu. Na sreću, meni je priroda podarila grudi pa sam mogla da radim na razvijanju sebe u nekom drugom pravcu. A kad sam mogla ja, mogla je svaka, Neka odluči da sva vrata otvara grudima a posle su joj drugi krivi što je ne posmatraju kao biće nego kao nosač sa sise!

    Svet se nije suštinski promenio ali svet sse svakodnevno menja, i na bolje i na gore, i šta? Pošto se nije suštinski promenio da sedimo i da ćutimo?

    Sve ovo oko prava ne razumem, tako je ali šta sa tim? Treba li ja sad da budem nešto posebno zahvalna što je celokupno društvo evoluiralo i što su žene dobile prava koja nisu imale? A propos toga, žene u Švajcarskoj su dobile pravo glasa tek 1973. godine.

    I ja savršeno dobro vidim u kakvom svetu živim. Ni najmanje nisam naivna.

    Naivni ste vi koji mislite da ne treba d aimate položaj već da treba da olakšate svoj položaj.

    Sreća ne postoji, zapamtite. Ja se nisam rodila pod srećnom zvezdom i moj život, sveukupno, nije idealan, ne verujem ni u idealno.

    I na kraju, ja zaista ne razumem šta hoćete da kažete. Ne treba pričati o ovome jer se svet suštinski nije promenio?

    Kako sam napisala posle ovoga, da bi se stvari promenile potrebno je shvatiti suštinu, sagledati problem sa svih strana i rešavati ih. Problemi ovakve vrste se ne rešavaju samo zbog nas samih već i zbog onih koje ostaju posle nas.

  38. F
    Femme feministe

    „A kad sam mogla ja, mogla je svaka, Neka odluči da sva vrata otvara grudima a posle su joj drugi krivi što je ne posmatraju kao biće nego kao nosač sa sise!“
    I ponovo izuzetno detinje sagledavanje sveta, ako sam mogla ja može i svaka druga. Na žalost ovo nije tačno. Nemaju svi iste mogućnosti, a vama to izgleda nije jasno.

    Vi ste uveli dekolte u priču, zašto se sada ograđujete od toga. Verujem vam da imate grudi, lepe, velike, kakve god, ali kakve veze to ima. Vi ste izuzetno osuđujućim tonom naveli da žene idu na razgovore za posao sa dekolteima i kratkim suknjama. Niste ih nazvali kurvama, ali samo što niste.

    Da, svet se svakodnevno menja, a tekstovi kao što je vaš, pomažu da se menja na gore. Vi pišete da su žene krive za situaciju u kojoj se nalaze, pa dajte molim vas. (Da li ćete u nekom od sledećih postova napisati da su žene krive za svako silovanje koje ih zadesi jer su imale kratke suknje i duboke dekoltee, jer vaš argument ide u tom pravcu)

    „I na kraju, ja zaista ne razumem šta hoćete da kažete. Ne treba pričati o ovome jer se svet suštinski nije promenio?“
    Da, vi zaista ne razumete, ne razumete mnogo toga. Vi ste napisali post o tome kako se vaša baba nije žalila i kako joj je ipak bilo dobro. U komentarima se mahom slažete sa komentatorima koji tvrde da je ženama dobro i da samo treba da ćute. Sa druge strane ja sam napisala da je svet u kome živimo podređen muškarcima i dok se to ne promeni ne mogu se osuđivati pojedinke jer pokušavaju da žive u takvom svetu. Dakle, u ovoj raspravi, draga Mahlat vi ste da se ćuti, a ja sam da se priča o tome.

    I za kraj ću vam ponoviti, sagledavanje sveta i jako ozbiljnog problema kao što je diskriminacija žena kroz sopstveni život i SAMO kroz sopstveni život, je detinjasto, neozbiljno i štetno. Kakve su vaše sise i kakav je vaš život, idealan ili manje, ne može biti argument u ozbiljnoj raspravi.

  39. Nikada žene neću nazvati kurvama, nisam to ni pomislila, reč kurva zamenite rečju – glupača, to mislim.

    Normalno je da se slažem sa onima koji imaju slično mišljenje kao ja, po svim pitanjima, nenormalno je da se slažem sa onima koji imaju suprotno ili drugačije. Branim svoj stav, vi možda možete svog da se odreknete i odmah se složite s asuprotnim mišljenjem, ja ne mogu.

    To o silovanju sam već pisala a poenta tog teksta je da žena ima pravo da nosi kratku suknju ili šta god, da može da pristane na seks sa nekim a da se onda predomisli, to su se njena prava, i da to ne može da bude opravdanje za izvršeno silovanje, kako često optužuju žene, da je zavodila, izazivala neobuzdano muško i slično, pa vam pitanje i konstatacija šta ću da pišem i mislim , ne stoji.

    Vi u stvari mene ovde davite i mrcvarite.

    Ja inače svet sgledavam svojim očima.

    Vi u stvari pojma nemate šta hoćete da mi kažete sem što me osuđujete što imam svoje mišljenje a ne, gle tragedije, vaše.

    Uostalom, ja mogu da nastavim da živim u svetu muškaraca a neke da životare jer to ne može da se promeni.

    Besmisleno me vrtite u krug.

    I nisam rekla da su žene krive, već da žene pogrešnim putem idu ka svojoj emancipaciji.

  40. F
    Femme feministe

    Vaš život nije argument u raspravi o položaju žena.
    Vi ste za status kvo jer je vama u životu dobro. Ja sam za promenu jer smatram da položaj žena u ovakvom društvu nije dobar i da društvo treba da se promeni, a ne stav žena u njemu.

    Ja vas ne osuđuje što imate svoje mišljenje ili što gledate svet kroz svoje oči. Skrećem vam pažnju na to da postoje i druge žena na ovome svetu i da ne možete tako da generalizujete. To kako vi živite i izbori koje ste pravili su samo vaši i ne mogu biti primenjivi na druge.

    Ako vas davim, a vi ne čitajte moje komentar ili ih brišite. Možete to, vaš je blog.

  41. Već vam rekoh da moj život jeste argument. I nije status quo jer se moj život stalno menja, vi prosto pričate napamet.

    Slažem se, položaj žena u društvu nije dobar i treba da se promeni, ne razumem kako vi ne razumete da ja kažem da ne može društvo da se promeni a da žene pri tom ne mrdnu prstom. Jednostavno ispada da žene čekaju da se donese zakon kojim će biti iste dok će ih majke i dalje vaspitavati da ćute i trpe, muža, šefa, bilo koga. I to mora da se promeni. Svi moraju da se promene.

    Što se žena tiče, ne generalizujem, kao što ne generalizujem ništa, samo sam u ovom postu obradila temu iz jednog ugla, svim svojim snagama i na svakom mestu se borim za to da su žene ravnopravna bića.

    Moji izbori jesu moji, naravno, ali izvinite, ja sam slušala ne znam koliko žena koje svojim izborom nisu zadovoljne, koje su vrlo nesrećne i koje ništa ne žele da menjaju jer ne znaju kako, ne smeju, da neppukne bruka, ne bi baš da idu same kroz život, ne može jare i pare.

    I šta sa takvim ženama? Šta treba da im savetujemo? Da budu strpljive?

    I ne pada mi na pamet da brišem bilo šta, samo pokušavam da ovu komunikaciju dovedem do razumevanja, ne do slaganja, ne moramo da se složimo.

    Prosto se ne slažem da ja kao žena koja zna šta hoće, ili bilo koja druga žena, nisam argument.

    Ispada da pokušavae da mi dokažete da je sve što radim i mislim besmisleno dok postoje one druge žene koje trpe i ćute.

    Ako mislite da nisam nikada imala problem sa nekim drugim ljudima, grešite,imala sam i borila s esa tim. I verujte mi da sam imala više problema sa ženama nego sa muškarcima.

    Uglavnom su pokušavale da me ubede da nisam normalna što se otimam nepisanim zakonima muško – žensko. Na svim poljima.

  42. F
    Femme feministe

    Vaš život nije argument.

  43. F
    Femme feministe

    Vama nije jasno da neke ozbiljnije promene ne mogu doći promenama pojedinaca, već se moraju raditi kolektivno.

  44. Moj život jeste argument.

  45. F
    Femme feministe

    Za šta je vaš život argument?

  46. m

    Mislim da je Mahlat dobro u zivotu jer je sama tako sebi napravila. I da, verujem da je srecna. Postuje i samim time je postovana.

  47. Z

    Zivot je svakodnevna borba kako za zene tako i za muskarce. Nepravde dozivljavaju i jedni i drugi. I nasa deca dozivljavaju nepravde i suocavaju se svakodnevno sa problemima. Porodica je mesto gde treba da dobijemo podrsku i ljubav. Par deli probleme, poslove i uspehe. To deca gledaju i mi smo njihov model. U odredjenim zivotnim situacijama nije vazno ko vec je vazno da neko povede i pomogne da se resi problem.
    Imam dve cerke i sina. Najvaznije mi je da su srecni, zdravi i da nadju “ pravog “ zivotnog partnera. Za mene je to najvaznija stvar u zivotu. Mozete da kazete da sam primitivna, glupa, bas me briga.
    Najstarija cerka je naucila da priprema hranu u 10 godina. Studira u Svajcarskoj i ovaj semestra je tamo provela u drustvu decka iz Beograda. Svakodnevno je posle fakulteta pripremala veceru za njega. Prala je svoj i njegov ves i posteljinu. Za mene je priprema hrane voljenom muskarcu jako lepa i bitna stvar.
    Puno puta sam cula majke drugarica moje dece kako pricaju cerkama da treba da zavrse fakultet da ne bi prale, kuvale i peglale muzu kao sto to one cine…Uzas!
    Mahlat je mudra zena, veliki borac. Stvorila je svoj lep svet i pronasla mir. Zato ima snage da pise za nas koji mislimo slicno kao ona a jos vise za one koji jos sve to ne znaju. Pise bas za te devojke, zene koje nisu borci, nisu mudre i ne znaju gde grese. Najveci problemi se obicno resavaju na najednostavniji nacin.

  48. N

    @Zdenka

    Zaista bih volela da znam kako je to svakodnevno kuvanje i pranje divna stvar za učiniti voljenom muškarcu? U stvari, više bih volela da zna, šta je taj muškarac učinio za svoju voljenu ženu, a što mu svakodnevno oduzima isto vremena kao i njoj. Onda žu da poverujem u priču o divnoj stvari u ljubavi.

    @Draga Mahlat

    U potpunosti razumem vaša htenja. I ja sam imala isti stav nekad: ako sam mogla ja, mogu sve. I prezirala sam one koje ne mogu. A onda sam odrasla i shvatila da svet ne funkcioniše baš tako. Da su ljudi različiti, i da ne smem i ne mogu da prezirem one koje ne mogu da urade što i ja (tu je femme feministe potpuno u pravu).

    I ja sam optuživala isto „žensko“ ponašanje, isticanje grudi, dupeta, nogu, mrzela što me stavljaju u isti koš sa njima. A onda sam zastala i pogledala. I uočila da je u sistemu, kako je sada postavljen, to jedno od najjačih sredstava ćene da postignu ono što žele ili što im pripada. Na veliku, veliku žalost. I da su to slabije žene koje su odlučile da igraju onako kako patrijarhat svira. Delom su krive one, delom muški sistem. Žene su primorane da u ovom svetu budu konkurencija jedne drugima. I to je začarani krug. Jer kada rivališu, one se ne solidarišu i ne razumeju. Ona sa većim sisama u prednosti je u odnosu na onu sa manjim. Zato što je to tako muški sistem postavio.

    Sa neke ljudske strane, vi ne biste smeli da osuđujete ženu koja prolazi na sise, bar ne više od muškaraca koji za takav sistem navijaju i grade ga. Ali vi ste se potpuno okrenuli protiv takvih (slabijih) žena, čak izjavivši da vas muškarci ne diskriminišu.

    Radi se o sagledavanju slike šire od vašeg života, slike šire od vaše lične borbe. Niko nije rekao da je lako menjati ili ukinuti patrijarhat. Borba za RAVNOPRAVNOST U PATRIJARHATU JE UZALUDNA, jer se i odvija u okruženju koje represije nad ženama, jer podstiče rivalstvo među njima. Treba se boriti za ukidanje sistema koji to radi. A vi se upravo borite za tu RAVNOPRAVNOST U PATRIJARHATU… zato se ne razumete vi i femme feministe. Zato i ja imam primedbe na neke vaše izjave.

    Zapamtite to, pre nego što me optužite da sam vas optužila.

  49. N

    Oprostite na grešakam u kucanju. Kasno je…

  50. Borba za RAVNOPRAVNOST U PATRIJARHATU JE UZALUDNA, jer se i odvija u okruženju koje represije nad ženama, jer podstiče rivalstvo među njima

    RAVNOPRAVNOST U PATRIJARHATU JE UZALUDNA – NE SLA-ŽEM SE!!!

    podstiče rivalstvo među njima – tačno. Da li možete da zamislite na šta su mene sve podsticali? Ili razmislite na šta su Vas sve podsticali, da li ste na sve pristali?

    Ja ne pristajem. Ne „osuđujte“ me 🙂 zbog toga što kritikujem.

    Neprekidno mi zamerate da postoji nešto šire od mog života. postoji, naravno, ja sam niko i ništa u odnosu na sve to, ali ja sam u tome.

    Zaista bih volela da znam kako je to svakodnevno kuvanje i pranje divna stvar za učiniti voljenom muškarcu? U stvari, više bih volela da zna, šta je taj muškarac učinio za svoju voljenu ženu, a što mu svakodnevno oduzima isto vremena kao i njoj. Onda žu da poverujem u priču o divnoj stvari u ljubavi.

    Ovo što ste rekli Zdenki dovoljno govori. Za Vas je posvećivanje nekome koga volite žrtva a ako to radite tražite da vam se vrati istom merom.

    Šteta…

  51. Z

    Sa muzem sam 30 godina. Sto ne reci da imamo po 46 godina i da odlicno izgledamo? Primer smo nasoj deci i svoj deci iz blizeg okruzenja kao par koji se postuje, voli i koji je uspesan. Uspesni smo samim tim sto su nam deca dobra i pametna. Dajemo primer da se sve moze u zivotu! LJubav do groba! To je stvar izbora i odluke. Male tajne velikih majstora je ono sto pise Mahlat a i ja bi ali ne umem tako. Ja tako umem da pricam. Nije sve u zivotu crno i belo s tim se vecina nas slaze.
    Ja zelim da “ sluzim “ svog muza i postujem a on mi to vraca na svoj nacin. Ne mora neko da vam kupuje cvece, pere sudove i izjavljuje ljubav da bi vi znali da ste voljeni.
    Ja imam mandat s njegove strane da pricam u zajednicko ime i u ime nase porordice kao sto ima i on.
    U zajednickom poslu donosim odluke samostalno ukoliko on nije prisutan, ne moram da trazim njegovu dozvolu.
    Obozava nasu decu.
    Obozavaju ga svi nasi prijatelji i poznanici.
    Nezan je, pazljiv, tih ali spreman u svakom trenutku da reaguje ako vidi da neko od nas iz nase male porodice ne moze da se nosi s nekim problemom.
    Ja se ponosim svojim kulinarskim sposobnostima. Ne verujem da su muski kuvari bolji. Ne verujem da su muski pisci bolji. Na zalost zene koje zele muza i brak ( TO JE NAJLEPSI POSAO ) nemaju dovoljno vremena da se fokusiraju i posvete jednom poslu. Da li zbog svojih sposobnosti i izdrzljivosti zene u proseku zive duze? Verovatno.

  52. N

    @Zdenka i Mahlat

    Žrtvovanje za nekoga jeste čin ljubavi. Ali ne celoživotno žrvovanje. A još kad se to žrtvovanje prenese na ceo sistem, onda govorimo o vladavini patrijarhata – sistema u kom se žene celog života „žrtvuju radi ljubavi“ za muškarce.

    I to je ok, ako su žene zadovoljne. Stvarno. Meni je bitno da su žene srećne, pa makar ih „služenje“ (što reče Zdenka) činilo srećnim. Meni se samo ne dopada što optužujete one kojima služenje nije sreća, one koje traže podjednaku žrtvu i smatraju da je tako fer. Dopustite takvim ženama da i one bude sećne, ne optužujte ih.

    I vidite, porodica i brak, u kojima su žene angažovanije, ženama oduzima vreme za intelektualni i duhovni rad. Ovo je proizvelo vekovno zapostavljanje žene u JAVNOJ sferi, tamo gde se donose ODLUKE od značaja za celu zajednicu, tamo gde se učestvuje u nauci, umetnosti i sl.

    Za žene je rezervisana PRIVATNA sfera (brak i porodica) gde se od žena traži žrtva na uštrb njihovog učestvovanja u javnom životu, donošenju odluka (od značaja za širu društvenu zajednicu), učestvovanja u politici, nauci, umetnosti i sl. Ovo je dovelo do podele: muškarci su za javni život, žene za privatni. Pri tom se učestvovanje u privatnom životu smatra za žensku obavezu, požrtvovanje, i često se manje ceni od muškarčevog učešća u javnom životu, jer on obavlja nešto od značaja za sve, za celu zajednicu.

    Zato bih JA bila srećna kada se od mene, kao žene, ne bi očekivalo da se u ime ljubavi žrtvujem, da žrtvujem svoj intelektualni i duhovni razvoj, ili da presvisnem radeći i porodične i poslove od javnog značaja istovremeno. Hoću da moj muškarac podjednako učestvuje u privatnom životu kao i ja; i hoću da i ja imam vremena i mogućnosti da učestvujem u javnom životu kao i muškarac.

  53. Meni se samo ne dopada što optužujete one kojima služenje nije sreća, one koje traže podjednaku žrtvu i smatraju da je tako fer.

    Ne radi se o tome već o upornom pritisku na žene da ne mogu biti srećne ako služe kako Vi kažete, upornom pritisku da ne mogu brak, deca i karijera zajedno,da moraju da biraju, čitate li Vi te stvari? Ko je našao sreću na bilo kom polju, neka je srećan do veka, ali meni je ovakav pritisak nedopustiv i pogrešan. Birati između ta dva znači da žena terba da odustane od svoje prirode ako želi da bude uspešna u društvu.

    Zato se vraćam na onaj komentar – ja da ti kuvam svaki dan, ma idi u kurac!

    Vidite, u vezi ovoga, svaka čas svakoj koja je srećna, uopšte ne osuđujem, osuđujem pritisak koji se vrši na žene da biraju i tako smo došli do milion tekstova, čitate li to – birati brak i deca ili karijera!
    E to osuđujem. Jer kad stavite ženu u položaj da bira kako da bude srećna jer, zaboga, sa oba ne može, i ako odabere tu karijeru a ne decu, koja gupost (!) ond ajoj gušite prirodu. Pri tom, kad žena odlući, bez pritiska da neće imati decu je nešto sasvim drugo.

    I vidite, porodica i brak, u kojima su žene angažovanije, ženama oduzima vreme za intelektualni i duhovni rad. Ovo je proizvelo vekovno zapostavljanje žene u JAVNOJ sferi, tamo gde se donose ODLUKE od značaja za celu zajednicu, tamo gde se učestvuje u nauci, umetnosti i sl.

    Za žene je rezervisana PRIVATNA sfera (brak i porodica) gde se od žena traži žrtva na uštrb njihovog učestvovanja u javnom životu, donošenju odluka (od značaja za širu društvenu zajednicu), učestvovanja u politici, nauci, umetnosti i sl. Ovo je dovelo do podele: muškarci su za javni život, žene za privatni. Pri tom se učestvovanje u privatnom životu smatra za žensku obavezu, požrtvovanje, i često se manje ceni od muškarčevog učešća u javnom životu, jer on obavlja nešto od značaja za sve, za celu zajednicu.

    ovo sam ja već napisala i Vi to zanemarejete, jer nije na meni to da kažem pošto se nisam usko fokusirala na to i jer ne mogu da mislim u svim pravcima.

    Zato bih JA bila srećna kada se od mene, kao žene, ne bi očekivalo da se u ime ljubavi žrtvujem, da žrtvujem svoj intelektualni i duhovni razvoj, ili da presvisnem radeći i porodične i poslove od javnog značaja istovremeno. Hoću da moj muškarac podjednako učestvuje u privatnom životu kao i ja; i hoću da i ja imam vremena i mogućnosti da učestvujem u javnom životu kao i muškarac.

    To je ono o čemu pišem ali što Vi uporno nećete da pročitate. I tvrdite da je to nemoguće.

  54. N

    Pa jeste, slažemo se, ali kako onda podržavate to žrtvovanje žene za ljubav, a kritikujete me („šteta“) kada tražim isto zauzvrat? Pa kako ću drugačije? Ako neću da radim SVE poslove iz privatne sfere, onda je logično da ću ih deliti sa muškarcem. Ne odbijam ja da kuvam i perem ili mu pušim, sve dok to ne ugrožava moje učestvovanje u javnoj sferi. A onda želim da podelimo poslove. Želim da se dam, pružim, ali da isto dobije zauzvrat.

    Neću da budem ona žena što obavlja apsolutno SVE poslove u privatnoj sferi, pa još radi i u javnoj. Tačno je, žene se nisu borile za takvu vrstu iscrpljivanja. One se bore za RAVNOPRAVNOST. To podrazumeva RAVNOPRAVNO učestvovanje sviju, pa i ravnopravno žrtvovanje ako treba da se žrtvuje.

    Zato ja imam pravo da zahtevam ljubav podjednaku i ravnopravnu onoj koju pružam. Ako to znači da ću danas ja njemu da operem veš, neka to znači da će i on meni sutra to da odradi i slično. Na koncu, ja i želim da prođe vreme u kom će se ta muškarčeva uloga u kući smatrati za POMOĆ ŽENI, ili za bilo čiju žrtvu. Želim da dođe vreme kada je podela poslova apsolutno normalna i svakodnevna, jer oboje imaju i javni život.

    A drugačije ne mogu da dobije to vreme, nego da ga tražim. Da kažem šta hoću i šta mi smeta.

    Bio je jedan potpuno pogrešan bilbord Uprave za rodnu ravnopravnost koji je prikazivao ženu naučnicu koja se žali da je umorna kada uveče dođe kući i da je opterećuju svi kućni poslovi i poslovi oko dece. Zato ona moli pomoć (svog muškarca). Ovo je poptuni idiotluk i nekompetentnost zaposlenih u toj Upravi. Ženi ne treba sažaljenje muškarca i njegova pomoć, treba joj njegovo UČESTVOVANJE. Ne treba joj da se muškarac i dalje smatra povlašćenim i udaljenim od privatne sfere, pa da se, eto, moli za pomoć. Potrebno joj je da se menja svest (i tu ste u pravu), ali svest sviju, pa i tog muškarca koji kućne poslove i poslove oko dece vidi kao POMOĆ, a ne kao svoju OBAVEZU.

  55. L

    MIslim da je ovo ipak banalizacija ideje emancipacije i feminizma. Daleko od toga da svako ko se za njih zalaze misli i fragment od svega sto ste naveli. Nije poenta da li ja hocu ili necu da kuvam, i da li moj muz hoce ili nece da usisava. Poenta je da ne treba da postoji opste ocekivanje drustva, moje familije, njegove familije, komsiluka, njega pa i mene same da ja prirodno moram da kuvam, perem, peglam i gajim decu sve manje vise sama samo zato sto sam zensko. Znate ono prosetao bi on sa detetom ali reci ce komsiluk vidi vestice, uvalila mu dete a ona se ladi. Ili vrlo plasticna ilustracija potrebe za feminizmom – evo me na odmoru u Vrnjackoj Banji, izasla sa mojim Luletom trogodisnjim u park i igra se gomila sestogodisnjaka na penjalicama i toboganima. Decaci sa jedne strane bacakaju se i urlaju ‘jao pada nam helikopter, hvataj se za sajlu!!! Uh jedva smo se izvukli!!’ Devojcice na nekom sklopu tobogana vicu ‘Ovo je nasa kuca, ovde je kupatilo, hajde sada kao cistimo kupatilo!!’ I sve krecu da rukama otresaju sljunak sa stepenika. Pa majku mu. Niko me nece ubediti da je to genetski. Ja se svakako nikada nisam igrala kako cistim faking kupatilo. E zato nam treba feminizam.

Ostavite komentar