Danas sam na Twiiteru objavila da je moja komšinica pala, polomila nogu i da hitna pomoć nije htela da dođe po nju već da su joj rekli da se snađe sama.
Moj muž , jedna žena i ja smo je na stolici odneli do lifta, pa izneli iz zgrade gde nam je taksista (u međuvremenu smo pozvali taksi) pomogao da je unesemo u auto, sa njom je otišla rođaka koja je stigla u isto vreme. Ako nikada to niste radili ne možete da zamislite koliko je teško, ona pri tom kuka jer ima bolove a vi strepite da vam još i ne padne sa one stolice.
Noga snimljena, nije bilo preloma čemu su se i lekari čudili, najverovatnije zbog položaja stopala koje je stajalo ukrivo, poprečna rana, otprilike 7 cm duga i 1,5 široka ušivena, ženi je pripalo teško još pre ušivanja, pregledao je internista, pritisak je bio previše nizak, primila je infuziju, rođak je dovezao kući, ponovo smo je, samo sada nas četvoro, uneli u stan. Na kontrolu treba da ode za dva dana, preporučili su joj strogo mirovanje sa podignutom nogom, isto kao da je u pitanju prelom. Trenutno leži, ima groznicu, što od bolova, što od šoka.
Ali, u vezi Hitne pomoći i našeg dezorganizovanog zdravstva.
Ona je pozvala onaj čuveni broj ispred koga je dodata jedinica, tamo su je pitali na kojoj opštini živi, rekli da nisu nadležni za nju i uputili je na neki broj opštine Voždovac. Pozvala je broj koji su joj dali, neko sa druge strane joj je rekao da ni oni nisu nadležni da razvoze poveđene po gradu i rekli joj da ide kod svog izabranog lekara. Kada je rekla da ona „ne može na noge“, trebalo je da vidite tu ranu, a ja se onako uspaničena stvarno nisam setila da slikam, odgovorili su da se snađe.
Žena inače ima izabranog lekara na Novom Beogradu, ostala kod svoje doktorke kod koje se lečila decenijama još dok je bila u radnom odnosu.
Da je izabrani lekar i preko puta, i da je mogla da dođe do njega, on bi samo mogao da je gleda, isto kao ja i morao bi da je uputi na rentgen, kod ortopeda, hirurga, zavisi kakav bi zaključak doneo, znači sa onom povredom dupla muka i duplo snalaženje kako iz Doma zdravlja otići na drugo mesto.
Imajući sve ovo u vidu, mislim da porparolka Hitne pomoći koja sa osmehom svakoga dana saopštava koliko su prethodnog dana i noći imali intervenicja, treba svakodnevno da daje izveštaj i na koliko nisu otišli i zbog čega.
Takođe, javnost treba da zna na osnovu čega dispečer Hitne pomoći procenjuje gde treba poslati ekipu a gde ne. Ako nije skok sa mosta u reku pa je potrebna reanimacija, ako neko nije upucan ili povređen u saobraćajnoj nesreći, kako proceni da nekome ne treba hitna pomoć lekara.
Nedavno je na b92, čini mi se, išao onaj serijal o Hitnoj pomoći i mukama kroz koje prolaze. Verujem da im nije lako, nisu najsavremenije opremljeni, zove ih i ko treba i ko ne treba, imaju lažne pozive, ali se sećam da su par puta treznili neke pijance, vrlo savesno i sa puno blagih reči. Jel to bilo samo za televiziju ili šta? Hoću reći, ako ste ljubazni prema nekoj ludoj, pijanoj glavi, pružite joj pomoć, po čemu ne može da je dobije poveđen čovek? Kako se to procenjuje?
I ovog trenutka želim da znam zbog čega mi plaćamo zdravstveno osiguranje? Hitna pomoć je lutrija. Knjižicu ne možete da overite ako niste izabrali lekara a ne možete da ga izaberete ako nemate overenu knjižicu. I to vas prvo pitaju kad pozovete Hitnu pomoć?
Zbog čega se zove – Hitna?!
Pošto je ovo post o slučaju Hitna pomoć – snađite se sami, i pošto je bilo dosta reakcija na Twitteru da ljudi imaju ista iskustva, molim vas, ako ste ovo pročitali, napišite u komentarima ako vam se desilo da iz Hitne pomoći nisu hteli da dođu da zbrinu vas ili nekog drugog po vašem pozivu.
Naravno, napišite i ako ste imali dobra iskustva. Dobre i odgovorne uvek treba pohvaliti.
Ja sam pre mesec dana bila prijatno iznenadjena kada sam pozvala Hitnu pomoc i kada su se odazvali.Kazem prijatno jer sam par puta zvala hitnu pomoc ( pre nekoliko god) zbog babe koja zivi u selu i NIKADA nisu dosli vec sam morala da izlazim sa posla i vozim kao manijak 12km u jednom pravcu da bih je odvela u hitnu pomoc.Sa tim iskustvom ,pre mesec dana sam tako isto odjurila po oca . Negde na pola puta ,moj otac se onesvestio . Poprilicno (blaga rec) sam se uplasila ,pokusala da ga osvestim i iz cistog ocaja jer nisam bila vise u stanju da vozim i pozvala 94.Objasnila sta je u pitanju ne ocekujuci da ce doci . Kad su mi rekli da ne mrdam odatle i da dolaze, e …tek sam onda bila u soku:-) Moram takodje da kazem da ne samo da su dosli ,nego su bili ljubazni i prema meni i prema mom ocu?! Izgleda da sam imale srece jer sam do sad X puta cula a i dozivela da se ne odazivaju na poziv.
1. slučaj
Udario me je auto. Hitna pomoć nije htela da dodje jer sam svesna i nije mi ništa, nemam polomljenu glavu itd ( pitali me da li je udarena glava) Odlazimo mama i ja taksijema na urgentni, gde mojoj mami kažu ( a da mene nisu ni videli) da nisu nadležni i da idem na Banjicu. U tom trenutku ne znaju ni koliko sam izlomljena jer me nisu videli, ja sam u hodnilu a mama je otišla na šalter. Uzeli smo opet taksi i otišli na ortopediju na Banjici. Srećom, tamo su bili divni lekari kojima sam i danas zahvalna na tretmanu. Povrede su bile naprsli i iščašeni zglob, naprslo koleno.
2, slučaj
Ustajem ujutru sa pečatima i padam u nesvest. Mama zove hitnu pomoć koja odmah dolazi. Nisu sigurni šta je, odvoze me na infektivnu. na infektivnoj utvrdjuju da nije nikakva infektivna bolest. Hitna pomoć me je sačekala i odvezla posle na institut za majku i dete. Došli, sačekali i odvezli dalje.
Za pokojnu baku kad god smo zvali nisu došli. Onog trenutka kad čuju koliko ima godina svaki razgovor je bio završen.
Drugarica i ja smo zimus na Bezanijskoj kosi naisle na coveka koji je nepomicno lezao na cesti. Odmah smo pozvale hitnu kojoj je trebalo 45 min da dodje. Kada su dosli i nasli ga strasno su se naljutili jer taj covek je skitnica boze moj. I bio je skitnica i NIJE mu bilo dobro. Vikali su na njega a onda je jedan od njih (valjda se smilovao) rekao nama dvema da idemo da ne moramo davati izjavu policiji kasnije. Otisle smo nadajuci se ucinjenom dobrom delu. Skitnica kako ga nazvase nije stigao u bolnicu nikada, par dana nakon toga umro je na ulici u zbunju. Necu da razvalim sada patetiku nego samo prosto pitanje – imamo li mi uopste lekare? Bilo kakve…
Kad god mi neko pomene Hitnu pomoc prva stvar koje se setim je prvo pitanje koje su mi uvek postavljali (zvao sam ih desetak puta): „Koliko ima godina?“
Hitna pomoc u Sremskoj Mitrovici, 2007. godina. Moj deda, 75 godina. Pozlilo mu je u petak poslepodne. Simptom koji je imao je epilepticni napad. Zvali kola hitne pomoci, dosli, odvezli ga. Tamo je dobio infuziju i neke lekove, pregledao ga neurolog, nema ostecenja, ne znaju sta je u pitanju, misle da je dehidrirao i vracaju ga kuci. Isto se desava u ponoc i ponovo zovemo hitnu, ponovo odlazimo tamo i on ponovo dobija infuziju i jos neke lekove, te ga salju kuci.
Premoreni, mama i ja se vracamo kuci, kad u 6 ujutro ponovo dobijamo poziv od babe da mu je pozlilo i da je zvala hitnu. Hitna je dosla, nisu mu pomogli ni da udje u kola, rekli su mu da sedne i da se „drzi“. Coveku koji se prethodno onesvestio i imao epilepticnu epizodu… inace, da napomenem, NIJE epilepticar.
Opet ga pregledaju i opet ga salju kuci.
Oko podneva se desava isto, ali mnogo gore. Pao je sa kreveta, poceo da se gusi i da se trese. Moja mama u panici zove hitnu sa mog telefona. Govori podatke osobi sa druge strane, a ja, slusajuci razgovor, pocinjem da shvatam da osoba sa druge strane, inace kako sam saznao kasnije, moja profesorica anatomije iz srednje medicinske, zavlaci moju mamu. Pita je na kraju za broj telefona i kada je moja mama rekla nas kucni i, iako krece da se ispravlja, ova sa druge strane joj kaze da laze, da vidi sa kog broja telefona, pita nas „Sta vise hocemo, hitna je vec bila tri puta!“, kaze da ce poslati kola kad budu imali slobodnu ekipu i spusta joj slusalicu.
U tom naletu mog besa sam polomio vrata ormana koji je primio moj udarac pesnice.
Zovemo komsiju da dodje po nas kako bismo otisli do dede i prevezli ga sami. On dolazi po nas, odlazimo do babe i dede, deda ne moze da stoji. Ja ga obema rukama hvatam i stavljam u kola. Svestan je, ali ne moze ni da prica, ni da se pomera, gleda nas tuznim ocima, kao da ce umreti.
Dok ja idem jednim kolima, keva dolazi u hitnu drugim kolima, ja vadim dedu iz kola i vicem „Pomoc!“ Prilazi neki mladic sa nosilima i ja stavljam dedu na njih, dok keva prolece kroz hitnu i vice „Izlazite svi sada koliko vas ima!“ U momentu se sjatilo gomila njih, kao zutih mrava. Toliko o onome „kada budu imali ekipu“.
U toj opstoj frci sam pitao sa kime smo pricali i ko nam je spustio slusalicu. Javlja se moja profesorica, koja je u prvoj godini dolazila na cas i ostajala otprilike 15 minuta. Nista od nje naucio nisam. Kaze „Pa rekla sam da cu poslati kola“, pa sam istim tonom dreknuo na nju „A kada ste to reklil?!“ Povukla se posle toga.
Dalje se sve odvija u prostorijama hitne gde covek kaci za mog dedu aparat da mu iscita EKG. To radi coveku koji se trese u epilepticnom napadu i usput vice „SMIRI SE DEDA!“ Kad je video da ne vredi, pocupao je sa njega taj aparat i rekao „Ne mogu ja ovako da radim, vodite ga na internu!“ Tada je moja keva pocela da rezi jos vise na sve njih i u tom trenutku je rekla „Ja sam sudija, ako se njemu nesto desi, videcemo se na mom terenu!“ Nazalost, nista drugo u ovoj zemlji ne pomaze, cutala je sve vreme, ali je djavo odneo salu. U svemu tome se desilo da su nas u jednom trenutku pitali „A sto ga niste ostavili u bolnici?!“ na sta smo odgovorili pitanjem „Da li mozda mi treba da budemo i lekari da bismo znali da ga treba ostaviti u bolnici?!“ Do tada nikome nije palo na pamet da ga primi.
Onda sledi voznja do interne, pa sa interne na intenzivnu da bi nam dezurni anesteziolog rekao kako on nije za intenzivnu i kako ga je primio samo zato sto smo mi naleteli na nasu rodjaku koja je epidemiolog u Zdravstvenom centru Sremska Mitrovica pa je na njen nagovor on ostao tamo.
Dalje sto sledi je nekoliko dana muke i patnje, te uveravanje lekara kako je u teskom stanju i u dubokoj komi, sa povremenim epilepticnim napadima. Za to vreme je odradjen CT, ali nije nista pokazao. I dalje niko ne zna sta se sa mojim dedom desava.
Preko veze (jer nikako drugacije u Srbiji ne mozes, da je ostao tamo, umro bi) uspevamo da ga posaljemo u urgentni centar u Beogradu, jer od ovih nije bilo vajde, gde su ga lekari povratili u roku od 5 dana. U urgentni centar u Beograd je stigao kolima BEZ PRATNJE, iako u nesvesnom stanju. Lekari u urgentnom centru su rekli da nije duboka koma, vec plitka koma i da sumnjaju da je doziveo mozdani udar. Za svo vreme dok je bio u urgentnom, lekari i osoblje sa kojima smo komunicirali su bili neverovatno uljudni, prijatni, spremni da pomognu i odgovore na sva pitanja.
Kada su bili apsolutno sigurni da se povratio, vracaju ga nazad u Sremsku Mitrovicu sa poprilicno debelom dokumentacijom i tacnom terapijom sta treba da pije. Salju ga na BOLNICKO lecenje. Pri prijemu u Zdravstvenom centru Sremska Mitrovica, dezurna osoba na neurologiji kaze da on treba da ide na kucno lecenje. Tad je moja mama intervenisala i rekla doticnoj doktorici da ako se njemu nesto desi kod kuce, a lekari iz Beograda su ga poslali na stogo bolnicko lecenje, ona ce biti odgovorna za njegov zivot. Tada je popustila i primila ga u bolnicu. Izasao je nakon sedam dana, na svojim nogama.
Magnetna rezonanca mesec dana nakon cele ujudrme je pokazala da je moj deda zaista doziveo mozdani udar, koji niko nije prepoznao. Moja mama je na Google ukucala „mozdani udar“ i dobila tipicne simptome izmedju kojih je bio i akutni epilepticni napad, koji je i on imao i koji je zanemarila svaka osoba u celom lancu desavanja u ZC SM.
Inace, ZC SM je proglasen jednim od najboljih svojevremeno, a kao neko ko jeste iz SM i mnogo toga zna, jer je grad mali, ako je ZC SM jedan od najboljih, ne znam u kakvom su stanju ostali zdravstveni centri. O korupciji, bahatosti i neodgovornosti vecine zaposlenih ne znam sta bih rekao. Ljudi su umirali od banalnih stvari. Niko nikad nije odgovarao za svoju gresku.
Moj deda je umro sedam meseci kasnije, mirno, u svom krevetu, bez patnje. Srce mu je prosto stalo.
Eto… znam da je dugacko, ali morao sam da napisem celu pricu…
Majka mi je nedavno pricala da Hitna u Smederevu ne dolazi u firme (u njenu i jos par provereno), jer imaju sopstvena vozila, pa povredjene mogu njima da dopreme. Izuzetak je Zelezara, ali to izgleda samo dok je bila u vlasnistvu USSa.
Iz mog iskustva, kada mi je u srednjoj noga kvrcnula na fizickom, vozio me razredni, a u skolskoj ambulanti nam cak rekli da se ne trudimo da zovemo hitnu.
I tako . .
Pa eto da ne bude sve crno, kada čujem kakvi su vaši… onda su kod nas Nemačka…- ili tu negde.
Jebiga…. ipak smo mi bili u Austrougarskoj….
Zezam se naravno…. daleko je od sjajnog, čujem za propuste, ali ipak, čini mi se, rade dosta efektnije nego u Beogradu.
Mada…. svakako…. sve je ovde otišlo u ….. …….. !
Baš sve!
Pozdrav,
Sindža.
Postoje dve ‘vrste’ hitne pomoći, ako mogu tako da ih nazovem. I funkcionišu u dva tipa vozila.
Prva je hitna pomoć koja pruža medicinsku pomoć. Oni dolaze sa vozilima u kojima se nalazi sve što može pomoći čoveku da ostane u životu. Oni izlaze ISKLJUČIVO ako je ugrožen život. Što je i logično, jer nema potrebe da prevoze bilo koga i gube vreme, dok neko negde drugo može da umre jer nije bilo ko da ode da pomogne, jer su prevozili nekog. Ako me razumeš.
Druga vrsta je prevoz pacijenata. Oni dolaze u vozilima koja je daaavno trebalo rashodovati. Unutra imaju nosila, stolica i to je sve. Žao mi je što nikada nisam fotografisala unutrašnjost, izgleda kao da je neko pre 20 godina sve izneo i zaboravio na to vozilo. No, ono ni za šta drugo nije potrebno, samo za prevoz. Ukoliko je pacijent nepokretan (kao moja mama), dolaze dvojica, vozač i tehničar i odnose je, ubace nazad, fiksiraju i voze. Oni voze pacijente na dijalizu i sa dijalize. Lako je kada je pacijent u gradu, ali treba otići i po ljude koji žive i po sat i po daleko od Novog Sada. Oni voze pacijente na preglede i vraćaju ih sa istih. E sad, procedura je dugačka, ukoliko terapije nisu radovne (kao dijaliza koja ima stalni nalog i doživotno će je voziti 3x nedeljno – ako se ne varam). Potreban je uput od lekara opšte prakse (koji nije lako dobiti i neće nikom dati bez preke potrebe), inače to zadovoljstvo košta (ne mogu da se setim koliko, pa da ne lupam). Ali su veoma zauzeti stalnim terapijama, veruj mi da nam se desilo da smo čekale 3h na Poliklinici da dođu po nas…
Nadam se da je sada malo jasnije zbog čega nisu došli na poziv (život nije ugrožen), a zbog čega nisu došli za prevoz (niste imali nalog). Ja imam poseban broj koji zovem za prevoz. Meni je mnogo vremena prošlo u nerviranju i iščuđavanju dok nisam sve ovo povezala (tj dok nisam skontala da ima ‘druga vrsta’ hitne pomoći).
To je ono što sam naučila o „hitnoj pomoći“ kod nas. Na temu „Lekari i zdravstvo u Srbiji“ bih mogla disertaciju da napišem. U 10 tomova. Ne dao Bog ikome da se razboli kod nas.
Mislim da je super sto si reagovala i svi negativni komentari nemaju smisla.
„malo mi gori krov na kopaoniku, mogu vatrogasci?.. a ne zovite forenzicare iz BG stići će dok se vatra ili ugasi ili proširi do vrha… “
vidim ima raznih iskustava navedenih.
iskustva na zalost imam i ja, tata je pao i zezno kuk, prvo je dosla divna ekipa, pregledali, sanirali i predlozili da se odmori od šoka pa da onda pozovemo transportnu ekipu kad mu bude odgovaralo. fantastično. a kad je došla transportna ekipa par dana kasnije, vozač mi je „objasnio“ zašto je dobro da im ponudim neku kintu, al onako diskretno da ponudim (spustim u džep), a posle u kolima je ugovarao (da vozio je i pričao mobilnim) neke taxi vožnje sa kolegama. lekari su bili odlični i nemam nikakve primedbe. ima onih koji super rade svoj posao i treba da imaju dobre plate i uslove za rad
Meni se događalo „samo“ da neće da dođu kad ih zove moja majka (za oca), ili komšinica (za sestru), pa me onda dižu u neka nedoba da ja nazovem…
Kad zovem, obično prvo tražim nekog od kolega sa studija koji je sada u hitnoj, pa ako nije tu (obično nije), onda molim da dođu – dođu u roku od 10 minuta.
S jedne strane – jako dobro znam dvojicu kolega iz hitne… Ljudi su lavovi, i kao ljudi i kao lekari, da ne dužim mnogo. To što oni doživljavaju nije za priču…
S druge strane – ovo je blago rečeno neljudski i skandalozno. I dovoljan je jedan ovakav „potez“ da oblati sve časne ljude u toj urgentnoj… Samo napred, Jezičava Gospođo.
Ja samo da ponovim da mislim da se vodi nepravedna hajka prema Hitnoj pomoći. I da ponovim tvit na tu temu:
„Ne govorim o konkretnom slučaju, već uopšteno. Ali čak i to da je rana ušivana, ne znači da je ozbiljna povreda. A na konto toga da je čovek umro od sepse zbog žulja – hitna pomoć je tu da HITNO pomogne. Sve ostalo nije na njima, već prosleđuju pacijente daljim specijalistima.
Suština je da mislim da je izvršen nepotreban atak na društvenim mrežama na Hitnu pomoć zbog slučaja koji nije bio za Hitnu pomoć i zbog stanja za koje Hitna pomoć nije odgovorna. Tj. kada bi država odvojila (mnogo) veći deo budžeta za HP, onda bi oni mogli da imaju veće resurse, više vozila, više lekara, više sestri i vozača, pa bi mogli da izlaze na teren i zbog „manje hitnih“ slučajeva. Ovako, oni su prinuđeni da prave prioritete i da „iskuliraju“ te „nebitne“ slučajeve..
I to nije njihova krivica.“
I moram da priznam da mi se ovaj konformizam na tviteru, pogotovo oko „uticajnih“ tviteraša i blogera malo smučio, jer se svi „apsolutno slaaaaaaaažu“ i podržavaju jedni druge i samo klimaju glavama koje ne uključuju, tako da se odjavljujem.
A vi palite na lomači Hitnu pomoć koja sjajno radi sa onim što ima, i naterajte ih na kraju da dolaze i po te ne-životno-ugrožene slučajeve, pa kad vama budu stvarno potrebni, proklinjaćete svoje „građanske inicijative“.
Živela sam u zabludi da Hitna pomoć pruža pomoć, ukapirala sam da treba biti u smortnoj opasnosti. Zato sam i rekla da bi njihova portparolka negde trebalo da da izjavu i razjasni ko može, kada i u kojim slučajevima da zove.
Ako si pratila mogla si da vidiš da su ljudi tvitovali kada i zbog čega sve nisu hteli da dođu. Dakle, mislim da su dužni da razjasne pa se ovakve nedoumice neće dešavati.
Neko padne na ulici, dođu, neko padne ne dođu, sve normalno.
Ovo o konfromizmu, slaganju, uticaju neću da komentarišem, od toga mi je uglavnom muka a i nije tema posta.
HITNA POMOC NIJE HITNA POMOC TO JE JEDNO OBICNO SRA..E!!!!!!!!!!
3 ujutro.. Dete od 4ipo goidne ima 41.5 temperaturu.. Nece da dodju, prebacuju me na pedijatra koji mi objasnjava kako da mu skidam temperaturu, Zovem ih 3 puta.. NE DOLAZE…
Molim ih, placem… Govorim da ne mogu da skinem ispod 40… varira od 40 do 41.5.. Dete ne regauje na lekove..
I tako se borim do jutra…
Odlazim na institut.. Doktor ga pregleda – HITAN PRIJEM U BOLNICU… doktor veruje da nisu dosli – zna covek gde radi i zivi…
Dete je u bolnici – doktori se lavovski bore ceo dan da mu skinu temepraturu – NE MOGU… trude se sestre, doktori — dzaba.. Posle 12 sati borbe sa gnojnom anginom i nekim lekovima kojima ni ime neznam skidaju temeraturu.. Sestre i lekari su bili sjajni – Ja sam mogla samo da nemo gledam u njih i u dete i da smognem snage da ne panicim… Nisam panicila, bila sam samo bleda i bez reci.
Da li zvati posle ovoga Hitnu pomoc, pitam se i dalje.. Ma znam odgovor.. Ne vredi…
Imaju snimljen moj poziv.. Dal treba da im dostavim tok lecenja i prijema u bolnicu mog deteta…
Moje iskustvo u vezi sa Hitnom pomoći je tako, da ih ne zovemo, već idemo do njih, ali se sećam ranijih godina, kada su komšije zvale, jer je bilo pokušaja samoubistva, prvo što su pitali jesu koliko ima godina, i kada su čuli, kao ne mogu da dođu, a žena je još satima posle davala znakove života. U Subotici, ne možeš bez uputa da odeš do hitnog prijema. Meni rekli da ga nabavim pa dođem, jer iako sam osigurana moram da platim, ako sam na svoju ruku došla. Vidi se koliko sam navino stvorenje, kada sam mislila da u sred nedelje, kada u Subotici ne radi ništa sem Hitne pomoći i bolnice, mogu da dobijem odgovarajuću negu.
Inače u petak sam povredila nogu… otišla na hitan prijem… sa uputom naravno (naučila lekciju), i tamo se doktori domunđavali jeste slomljeno- nije, treba li longeta ili ne… Bez da me je iko išta pitao (sem kada sam se povredila tačno) i dao mi bilo kakva objašnjenja. Specijalista presudio da može zavoj i hajde kući. Naravno, dotičnom je trebalo bar 20 minuta da dođe sa odeljenja!
U nedelju mi je toliko bilo loše, što od bolova, što od temperature, a i poplavela mi je noga neviđeno, da sam morala da odem u Hitnu pomoć (tamo može bez uputa), gde me je tehničar dočekao sa rečima- a to tako mora, bez da sam i jednu rečenicu do kraja izgovorila… Pošto mi nije uzeo knjižicu, ja sam jedino mogla da ustanem i odem. Znači može se reći da mi je odbijeno da budem pregledana. I dalje sam zatečena ovim događajem, i zaista nemam više snage da se raspravljam sa medicinskim osobljem. Možda da ne umirem od bolova bih i imala šta da im kažem, ali majka me učila da budem fino dete i ne pravim scene, pa me sve to nekako i koči…